Jan Maćkowiak, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, powiedział w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym”, że kluczowe decyzje w sprawie przyszłości Przewozów Regionalnych zapadną jeszcze w tej kadencji samorządowej. Wybory samorządowe zaplanowane są na listopad br.
Maćkowiak wchodzi w skład Komitetu Sterującego, który będzie się zajmować kwestią restrukturyzacji PR. Komitet zawiązał się w maju; na jego czele stoi wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Klepacki, a w skład wchodzą także prezes PR Tomasz Pasikowski, przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu, a także przedstawiciele samorządów: Maćkowiak oraz wicemarszałek woj. wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.
– Taki a nie inny dobór przedstawicieli samorządów wojewódzkich wynika z faktu, iż potrzebny był udział w Komitecie przedstawiciela zarówno województwa dużego, jak i małego, tak aby reprezentowane były różne spojrzenia na problemy tej spółki. Komitet spotkał się już z członkami zespołu Ernst&Young, który ma przedstawić warianty docelowego funkcjonowania spółki, omówiliśmy harmonogram działań na najbliższy okres. Na przełomie sierpnia i września powinniśmy dostać wariantowe projekty restrukturyzacji. Wiążące decyzje w sprawie przyszłości Przewozów Regionalnych zapadną prawdopodobnie w październiku – informuje Jan Maćkowiak.
Regionalizacja nie jest jednak przesądzona
Nasz rozmówca podkreśla, że choć Zbigniew Klepacki mówił nie tak dawno, że najbardziej prawdopodobnym wariantem jest podział PR na mniejsze podmioty, to ostateczny kierunek nie został jeszcze wybrany. – Czekamy, żeby eksperci wskazali ten kierunek. Gromadzą i analizują oni materiały pochodzące bezpośrednio z poszczególnych oddziałów Przewozów Regionalnych, od wierzycieli spółki, m.in. od PKP PLK, uwzględniona będzie też opinia strony związkowej. To się z jednej strony związkowcom należy, a z drugiej strony, pominięcie strony związkowej utrudniłoby przeprowadzenie restrukturyzacji spółki. Restrukturyzacja jest trudnym procesem, polegającym na pogodzeniu różnych, często interesów poszczególnych województw. Pamiętajmy, że o ile w przypadku większych województw, koncepcja podziału PR na mniejsze spółki zazwyczaj jest korzystna, o tyle w przypadku mniejszych województw może to być działanie sprzeczne z prawami ekonomii – twierdzi Jan Maćkowiak.
Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego zwrócił też uwagę, że Komitet Sterujący jest w kontakcie z resortami finansów oraz skarbu. Jego zdaniem, możliwe jest oddłużenie PR, choć pod koniec zeszłego roku Ministerstwo Finansów odmówiło zabezpieczenia w tegorocznym budżecie kwoty 1,2 mld zł na działania związane z oddłużeniem. Czy jest szansa na zmianę tej decyzji? – Tak, ale pod warunkiem, że przedstawiony zostanie rzetelny program restrukturyzacji – ocenia Jan Maćkowiak.
Był zespół, jest komitet
Zapytaliśmy też Maćkowiaka, jakie są losy „zespołu 5 marszałków”, który zawiązał się w grudniu 2013 r. i także miał zajmować się pracą nad modelem restrukturyzacji PR, czyli tym samym, czym teraz zajmuje się, zawiązany w maju br., Komitet Sterujący. – Nikt tego zespołu nie rozwiązał. Jego powołanie było związane z tym, że ministerstwo chciało mieć poważnego partnera po stronie właścicielskiej. Celem „zespołu 5 marszałków” nie było tworzenie konkretnych dokumentów. Teraz, w związku z zaangażowaniem Agencji Rozwoju Przemysłu, a także Ernst&Young, konieczna była zmiana formuły działania. Ale jeśli będzie taka potrzeba, to „zespół 5 marszałków” nadal może być zwoływany – dodaje Maćkowiak.